מידע למבקרים
שעות פתיחה:

יום א' - ה': 17:00-9:00

יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00

יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל

הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.

הוראות הגעה:
למידע נוסף לחצו כן

מערך שיעור בנושא: קירות מספרים - חיי התרבות והרוח בגטו וילנה

מתוך: בשבילי הזיכרון - תכנית חינוכית בנושא השואה

כיתות: י"א - י"ב

ערכה זו מבקשת לחשוף בפני התלמידים את קיומם של חיי התרבות והרוח במציאות של כאוס וחידלון, לעורר דיון על הדילמות הכרוכות בניסיון להמשיך ולקיים מסגרות וערכים בצל הרצח המתמשך של עשרות אלפים מיהודי הגטו בפונאר, ולהאיר את משמעותה ועוצמתה של יצירה ואת כוחות הנפש שנדרשו לשם כך.

לאחר שחרור וילנה, בשלהי הקיץ של 1944, חזרה להריסות הגטו קבוצה של פרטיזנים יהודים שיצאו בזמן המלחמה מהגטו ליערות. בינות להררי אשפה ומקומות מחבוא שונים הם מצאו וחילצו חומר תיעודי יקר ערך על חיי הגטו, שכלל יותר מ-200 כרזות רחוב. כרזות המשקפות רצון להמשכיות ובחירה בחיים, שגם אם היו בהם רגעי שפל לא מעטים המשיכו לפעם בתושבי הגטו

אודות
מבוא

לאחר שחרור וילנה, בשלהי הקיץ של 1944, חזרה להריסות הגטו קבוצה של פרטיזנים יהודים שיצאו בזמן המלחמה מהגטו ליערות. בינות להררי אשפה ומקומות מחבוא שונים הם מצאו וחילצו חומר תיעודי יקר ערך על חיי הגטו, שכלל יותר מ-200 כרזות רחוב. ביחידה זו בחרנו להתמקד בשמונה כרזות ולנסות ללמוד על חיי התרבות והרוח בגטו כפי שאלה משתקפים מהן.

שלא כבמערב פולין, בה הוקמו רוב הגטאות לפני תחילת הרצח ההמוני של היהודים, מדיניות הרצח של הגרמנים בשטחי ברית-המועצות, דוגמת גטו וילנה, החלה לפני הקמת הגטאות והמשיכה גם בזמן קיומם. וכך מיומו הראשון התקיים גטו וילנה בצלו המאיים של המוות. על רקע מציאות זו, עיון בכרזות הרחוב שנמצאו, על תכניהן ואופן עיצובן, חושף את חיי התרבות והרוח המגוונים שהיו בגטו וילנה, אשר מלבד הניסיון ליצור אווירה חיובית ושגרה מתמשכת שיקפו התרסה אל מול החידלון.

עם זאת, אין הכרזה אלא הזמנה לבוא ולהשתתף באירוע זה או אחר, ואין היא מלמדת כיצד נתקבלו הדברים על דעתו של הציבור. כדי להציג את התמונה המורכבת במלואה הבאנו בערכה המצורפת זיכרונות ועדויות מימי הגטו, המלמדים על האופן שהציבור קיבל את הדברים. אין לראות בניסיון לקיים חיים של שגרה דרך סלולה וברורה המקובלת על הכול.

לאמתו של דבר, קיום שגרת חיים במציאות זו היה במובנים רבים פריצת דרך שלוותה בלבטים אישיים ובוויכוחים ציבוריים. העדויות המובאות מציגות מנעד רחב של קולות שרווחו בנושא זה ומשקפות את הלך רוחה של אוכלוסיית הגטו, את דרכי ההתמודדות של הציבור ואת יכולת העמידה שלו.                                                         

מטרות היחידה:
ללמד על גטו וילנה ולחשוף את פניה המגוונות של החברה היהודית בגטו.
לחשוף בפני התלמידים את קיומם של חיי התרבות והרוח במציאות של כאוס וחידלון, מתוך ניסיון להאיר את משמעותה ועוצמתה של יצירה ואת כוחות הנפש שנדרשו לשם כך.

מבנה היחידה:

  1. פתיחה: עדות על החיים והלך הרוח בגטו וילנה
  2. פעילות: עבודה קבוצתית סביב כרזות רחוב מגטו וילנה
  3. סיכום: דיון במשמעותה של יצירה בצל המוות באמצעות עבודתו של שמואל בק.
  4. נספח היסטורי
פעילות
נספח היסטורי
עדות וידיאו