ארץ מוצא: אוקראינה
מקום ההצלה: הכפר קריבאיה רוּדה, מחוז פולטאבה
תאריך לידה: 17 באוקטובר, 1930
תאריך פטירה: שישה בנובמבר, 2008
מקום מגורים בארץ: ירוחם
מקום קבורה: בית העלמין החדש בירוחם
![יֶקָטֶרִינה (פָּנְצֶ'נְקוֹ) מוֹבְצַ'ן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Yekaterina.jpg?itok=V1QJ74AP)
![מרינה מובצ'אן ובתה, יקטרינה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Marina.jpg?itok=M-Gs_x20)
![תמונה של יקטרינה עם משפחתה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Ekaterina_0.jpg?itok=8dSkIYuA)
![יקטרענה בגן חסידי אומות עולם ביד ושם](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Ekaterina garden.jpg?itok=nVP77aeo)
![יקטרינה במעמד הענקת אות חסידת אומות עולם](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/ceremony_4.jpg?itok=jeUsgmMi)
![מצבתה של יקטרינה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Ekaterina%27s tombstone.jpg?itok=aC5mBCRy)
![תעודת כבוד](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/certificate_12.jpg?itok=LUMuReF1)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
ארץ מוצא: אוקראינה
מקום ההצלה: הכפר קריבאיה רוּדה, מחוז פולטאבה
תאריך לידה: 17 באוקטובר, 1930
תאריך פטירה: שישה בנובמבר, 2008
מקום מגורים בארץ: ירוחם
מקום קבורה: בית העלמין החדש בירוחם
משפחת פנצ'נקו התגוררה בכפר קריבאיה רוּדה (כיום קריווה רוּּדה, מחוז פולטבה). עם פרוץ המלחמה בין גרמניה לברית-המועצות, גויס מיכאיל פנצ'נקו לצבא האדום; מאוחר יותר הוא נפל בקרב.
אשתו מרינה נותרה מאחור עם בנותיהם, גלינה בת ה-19, פולינה בת ה-13 ויקטרינה בת ה-11. בין שכניה וחבריה של מרינה היו אלכסיי ופיאודוסיה קצ'אן. אלכסיי היה אוקראיני ויליד הכפר, בעוד שאשתו היהודייה הגיעה לגור בו בעקבות נישואיהם ב-1934. כל תושבי הכפר ידעו על מוצאה, וכשהאזור נכבש על ידי הנאצים, היא הוקעה. יום אחד הופיעו שוטרים בכפר, הכריחו את פיאודוסיה לעלות על עגלה ולקחו אותה לתחנת המשטרה. אלכסיי רץ אחריהם, חושש לאבד קשר עין עם אשתו ובתו התינוקת, שנצמדה לאמה. הילדים הגדולים, פאבל בן השבע ונינה בת השנה וחצי, נשארו עם שכנים.
למוחרת בבוקר שב אלכסיי לביתו, נטל את שני ילדיו פאבל ונינה והפקידם בידיה הנאמנות של מרינה פנצ'נקו. הוא חשש שהם ימשיכו את חייהם בגלוי ולעין כול לאחר שאשתו ובתו הצעירה נורו. מאוחר יותר הצטרף אלכסיי לפרטיזנים, ומשפחת פנצ'נקו לא שמעה ממנו שוב עד לאחר השחרור. מרינה ובנותיה הסתירו את פאבל ונינה בתוך הבית, והפצירו בשכניהם, שידעו על הימצאות שני הילדים היהודים, לשמור את הדבר בסוד.
פעמיים בוצע חיפוש בבית משפחת פנצ'נקו על ידי שוטרים שחיפשו את הילדים ה"חצי יהודים", אך הם לא נמצאו - כשהמשטרה ערכה את הביקורים הללו, הורדו פאבל ונינה לחדר נסתר במרתף. לאחר השחרור התאחדו פאבל ונינה עם אביהם. הם נשארו בקריבאיה רודה, נישאו שם וגידלו שם את ילדיהם ונכדיהם.
יקטרינה פנצ'נקו הגיע ארצה ב-1995 בעקבות בתה, שנישאה ליהודי והתגוררה בירוחם.
בעשרה בדצמבר 2001 הכיר יד ושם במרינה פנצ'נקו ובבנותיה גלינה פנצ'נקו (סיפורה מובא בעמוד הבא), פולינה פנצ'נקו-קליברדה ויקטרינה מובצ'ן-פנצ'נקו כחסידות אומות העולם.
בשישה בנובמבר 2008 הלכה יקטרינה מובצ'ן-פנצ'נקו לעולמה בגיל 78. היא הובאה למנוחות בבית העלמין החדש בירוחם.
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il