ארץ מוצא: בולגריה
מקום ההצלה: סופיה
תאריך לידה: 1919
תאריך פטירה: תשעה בספטמבר, 1996
מקום מגורים בארץ: יפו
מקום קבורה: חלקת חסידי אומות העולם, בית העלמין קריית שאול, תל-אביב
![סְפִּירוֹ דֶנְקוֹב](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Spiro.jpg?itok=nvUvb8ko)
![מצבה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Tombstone_4.jpg?itok=5NUYJCA9)
![תעודת כבוד](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/honor_8.jpg?itok=nnLfjQGF)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
ארץ מוצא: בולגריה
מקום ההצלה: סופיה
תאריך לידה: 1919
תאריך פטירה: תשעה בספטמבר, 1996
מקום מגורים בארץ: יפו
מקום קבורה: חלקת חסידי אומות העולם, בית העלמין קריית שאול, תל-אביב
ספירו סטויקוב דנקוב התגורר ברובע היהודי בסופיה. בתקופת רדיפות הנאצים סיפק למשפחות יהודיות נזקקות ברובע מזון, כסף ותמיכה מוסרית. מיקו עופר, יליד סופיה, העיד שספירו ביקר אותו בקביעות לאחר שנעצר ונשלח למחנה הריכוז סוֹמוֹבִיט ב-24 במאי 1943. בביקורים אלו הביא לו ספירו אוכל ומכתבים ממשפחתו ומחבריו בתנועה ציונית בסופיה.
רפאל שמואל העיד שבעת ניסיון פוגרום בגטו היהודי בסופיה במאי 1943 הדף
ספירו בריונים נאצים בניסיון להגן על היהודים. כשהיהודים בסופיה גורשו מן העיר במאי 1943 והתפזרו בין ערי הפרובינציה, הבריח דנקוב יהודים מעבר לגבולות לרומניה, ומשם הם עשו את דרכם לארץ-ישראל. לאחר המלחמה המשיך ספירו בקשריו עם ידידיו היהודים, וסיכן את חייו בהברחתם אל מחוץ לגבולות המדינה כדי שיצטרפו לעלייה הבלתי לגאלית לארץ-ישראל.
לוי יצחק העיד שב-1947 הבריח ספירו אותו וקבוצת יהודים אל מעבר לגבול. בגבול עצמו הם נעצרו ונכלאו, וספירו עצמו נכלא לשבעה חודשים. בספטמבר 1947 סייע ספירו, בעזרתו של דייג מקומי, לשמואל רפאל ולאחד מאחיו לעבור את הגבול בגנבה מבולגריה לרומניה, ומשם עשו את דרכם לארץ-ישראל. באוקטובר 1947 סייע ספירו לאברהם רפאל, אחיו של שמואל, לעבור את הגבול בחשאי מבולגריה לרומניה, ואף אברהם עשה את דרכו לארץ-ישראל.
העזרה הרבה שהגיש ספירו האמיץ ליהודים נבעה ממניעים הומניטריים ומטוב לב של אדם שביקש להושיט יד לכל נזקק. הוא סיכן את נפשו למען היהודים, ואף נכלא ולא קיבל כל תמורה עבור מעשיו.
ב-1969, עם הגיעו של ספירו לישראל, פנו 27 מניצוליו לרשויות בבקשה להעניק לו אזרחות.
בחמישה בינואר 1971 הכיר יד ושם בספירו דנקוב כחסיד אומות העולם.
ביפו הכיר ספירו את רגינה פרנג'י, אחות במקצועה, ולימים נישאו. הם התגוררו יחדיו בביתה שבפרדס כץ, ובהמשך בדירתם שביפו. ספירו עבד במשך שנים רבות בדוכן מפעל פיס בעיר. דמותו החסונה ואישיותו הנעימה הפכו אותו לדמות מוכרת ביפו.
בתשעה בספטמבר 1996, והוא כבן 77, הלך ספירו דנקוב לעולמו. הוא הובא למנוחות בבית העלמין קריית שאול.
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il