ארץ מוצא: פולין
מקום ההצלה: בנדין – סוסנוביץ'
תאריך לידה: 16 באפריל, 1918
תאריך פטירה: 15 בפברואר, 2007
מקום מגורים בארץ: חיפה
מקום קבורה: פולין (טרם אותר)
![פלגיה בצעירותה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Pelagi.jpg?itok=96txjeMj)
![פלגיה שפירנגר](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Pelagia_0.jpg?itok=x4LE-veU)
![תעודת כבוד](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/honor_6.jpg?itok=ohMtASjA)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
ארץ מוצא: פולין
מקום ההצלה: בנדין – סוסנוביץ'
תאריך לידה: 16 באפריל, 1918
תאריך פטירה: 15 בפברואר, 2007
מקום מגורים בארץ: חיפה
מקום קבורה: פולין (טרם אותר)
פלגיה נולדה בעיר בנדין שבפולין וגדלה בעיר הסמוכה סוסנוביץ' כבתם המאומצת של יאן וסלומיה רוגוז'ינסקי וכאחותם של אלפרד, ויקטור ואדם. לפני מלחמת העולם השנייה עבדה בבית חרושת לנעליים השייך לחברת לייזרוביץ'-שפרינגר בעיר המחוז סוסנוביץ'. עם הכיבוש הגרמני ותהליך האריזציה שחל בעקבותיו, הועבר המפעל לידי "טרויהונדר" ("נאמן") גרמני, ופלגיה מונתה כמנהלת הארית של המפעל. פלגיה החליטה להציל את שלמה שפרינגר, בעליו היהודי של המפעל, ואת בנו בן החמש וולף (זאב). אשתו של שלמה החליטה להישאר בגטו לצד הוריה. ב-1942 הבריחה פלגיה את וולף מן הגטו אל בית משפחתה. במהלך החודשים שבהם שהה וולף אצל הוריה של פלגיה, הוא טופל במסירות על ידי כל בני המשפחה. לאחר מכן סידרה לו פלגיה מסתור בבית אלמנה נוצרייה, ושילמה עבור אחזקתו מחסכונותיה ומכספי תכשיטיה שמכרה.
במשך כמה חודשים הסתירה פלגיה את שלמה שפרינגר בעליית הגג של מפעל הנעליים שאותו ניהלה. לאחר חיסול גטו סוסנוביץ' באוגוסט 1943 הבריחה פלגיה את שלמה אל מחוץ לגטו, והחביאה אותו בבית משפחתה. שלמה התחבא בחדרון צר ממדים שהוסתר על ידי מחיצת עץ שהיה ניתן להזיזה. המחיצה כוסתה במעט מלט ונראתה כמו קיר. שלמה נהג לצאת לעיתים ממחבואו, רק בלילות על מנת שלא לעורר חשד, וכך התחבא בבית משפחתה של פלגיה במשך 22 חודשים, עד לשחרור האזור ב-27 בינואר 1945.
פלגיה ומשפחתה הסתירו לתקופה קצרה גם את אחיו של שלמה, פנחס. בהסתירם את האחים שלמה ופנחס שפרינגר סיכנה משפחת הוצ'אק את חייה. היא הודרכה על ידי רגש הנאמנות והאנושיות, ומעולם לא ציפתה לתמורה.
ב-1947 נישא שלמה שפרינגר לפלגיה, שהצילה אותו ואת בנו. פלגיה, שקשרה את גורלה בגורל העם היהודי, עלתה לישראל ב-1950 עם שלמה בעלה וזאב בנו. הם קבעו את ביתם בחיפה. פלגיה עבדה כקונדיטורית בבית החולים רוטשילד בחיפה. בהמשך נפרדו פלגיה ושלמה ובאמצע שנות ה-90 היא שבה לפולין לאחיה שכה אהבה ולמשפחתו.
ב-25 בדצמבר 1984 הכיר יד ושם בפלגיה הוצ'אק-שפרינגר כחסידת אומות העולם. ב-27 ביוני 1985 הכיר יד ושם באביה החורג יאן רוגוז'ינסקי, באמה סלומה ובאחֵיה אלפרד, ויקטור ואדם רוגוז'ינסקי כחסידי אומות העולם.
ב-15 בפברואר 2007 הלכה פלגיה שפרינגר לעולמה בפולין בגיל 89.
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il