ארץ מוצא: פולין
מקום ההצלה: ורשה
תאריך לידה: לא ידוע
תאריך פטירה: לא ידוע
מקום מגורים בארץ: תל-אביב
מקום קבורה: טרם אותר
![מריה (מרים) טננבאום דור](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/maria_4.jpg?itok=o35m4Fqk)
![תמונת עץ ההוקרה למרים טננבאום.](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Tannenbaum_0.jpg?itok=hYGFbX1b)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
ארץ מוצא: פולין
מקום ההצלה: ורשה
תאריך לידה: לא ידוע
תאריך פטירה: לא ידוע
מקום מגורים בארץ: תל-אביב
מקום קבורה: טרם אותר
ערב מלחמת העולם השנייה הייתה מריה נשואה עם ילד והתגוררה בוורשה. היא ובעלה עבדו כשוערים בבניין שבו התגוררה ליליאן שטרן (לבית צוקר), וכשומרים על מנסרת עצים שבבעלות משפחת צוקר. בהמשך התאלמנה מריה מבעלה.
במהלך המלחמה התגוררה מריה ברובע מרימונט בוורשה בבית חמותה אנטונינה דור, ועם בנה מריאן (שנספה מאוחר יותר במרד ורשה). ביום חורפי בשנת 1943 נסעה מריה לכניסה לשדה התעופה אוקיינצ'ה, שם שכן מחנה עבודת כפייה, כדי לפגוש את החבר שלה משה טננבאום ולמסור לו את חבילת האוכל שהביאה עימה.
בזמן שהמתינה למשה, ראתה מריה במקרה את אנה גוטמר, שברחה מגטו ורשה כמה ימים קודם לכן. אנה חיכתה לבעלה, משה גוטמר, שגם הוא הועסק בכפייה באוקיינצ'ה, וכן לאחיה, אדוארד שרון. אנה הובאה לאוקיינצ'ה על ידי מכר של בעלה מלפני המלחמה. במהלך שיחה עם מריה סיפר לה המכר שאנה יהודייה, וביקש ממנה להגן עליה מכיוון שלא היה ביכולתו להמשיך להסתיר אותה. מריה הסכימה בלי להסס, והסתירה את אנה בביתה במשך חודשיים ימים. בינתיים רכשה מריה עבור אנה מסמכים על שם סטניסלבה וישניבסקה, ובכך אפשרה לה למצוא עבודה ולשכור חדר.
באפריל 1943 ברחו משה גוטמר, אדוארד שרון ומשה טננבאום ממחנה אוקיינצ'ה. מריה מצאה לשלושתם מקומות מסתור. את משה טננבאום הסתירה במרתף ביתה ואת בנה בן העשר הנחתה להרחיק את ידידיו מן הסביבה על מנת למנוע את גילויו של משה. במהלך המלחמה סייעה מריה גם לליליאן שטרן בכך שהסתירה אותה באזור מרוחק מאוד בצד הארי של ורשה. למרות הסכנה הכרוכה בדבר, ביקרה מריה את ליליאן כמעט מדי יום, הביאה לה אוכל ותמכה בה נפשית. באחד מביקוריה אצל ליליאן הגיעו למקום שני מלשינים, האחד גרמני והשני פולני, אולם מריה לא איבדה את עשתונותיה, איימה עליהם וגירשה אותם מעליה. בחג הפסחא שלחה מריה את בנה עם מאכלי חג לליליאן, וגם כדי שיטייל עימה כאילו מדובר בדודתו (ליליאן הוסתרה גם על ידי זופיה מרתה אבני, חסידת אומות עולם שסיפורה מובא אף הוא בספר זה בעמוד 33).
פעולות ההצלה של מריה נבעו מתוך אהבת הזולת. היא גמרה אומר בליבה לנקוט עמדה ופעולה אל מול הרוע והעוולות שסבבו אותה. מריה פעלה באומץ רב, בתעוזה רבה ותוך סיכון מתמיד של חייה.
לאחר המלחמה נישאה מריה למשה טננבאום, שאותו הצילה, ושינתה את שמה הפרטי למרים. בני הזוג עלו לישראל והתגוררו בתל-אביב. הם לא הותירו אחריהם צאצאים.
ב-29 באפריל 1987 הכיר יד ושם במרים טננבאום (מריה דור) כחסידת אומות העולם.
במהלך פרויקט "חסד אחרון" נעשה מאמץ רב לשפוך אור על אחרית ימיה של מריה. למרות זאת, טרם עלה מידע על מקום קבורתה.
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il