ארץ מוצא: אוקראינה
מקום ההצלה: זלוצ'וב, מחוז טרנופול (כיום מחוז לבוב)
תאריך לידה: 21 בינואר, 1935
מקום מגורים בארץ: חיפה
![ירוסלבה לויצקה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Jaroslaw.jpg?itok=brtoevUL)
![רוסלבה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Jaroslawa.jpg?itok=88v7CaC9)
![תעודת כבוד](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/certif.jpg?itok=3stLVl2e)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
ארץ מוצא: אוקראינה
מקום ההצלה: זלוצ'וב, מחוז טרנופול (כיום מחוז לבוב)
תאריך לידה: 21 בינואר, 1935
מקום מגורים בארץ: חיפה
בשניים ביולי 1941 כבש הצבא הגרמני את העיר זלוצ'וב במסגרת "מבצע ברברוסה". לאחר שהטילו הגרמנים גזרות והנהיגו אמצעים המגבילים את תנועת היהודים, אסרו עליהם לרכוש מזון והחלו להחרים את דירותיהם, נחלצו אלכסנדר לויצקי ובתו קטרז'ינה לעזרת חבריהם היהודים שהיו במצוקה, והחלו לספק להם מזון ותרופות.
לשם כך הסתייע אלכסנדר בעזרתה הפעילה של נכדתו האמיצה ירוסלבה, ששימשה כשליחה שלו על מנת שלא לעורר את חשדם של השומרים האוקראינים. עם הקמת גטו זלוצ'וב בדצמבר 1942 נכנסה ירוסלבה, אז כבת שבע, אל הגטו תוך כדי שהיא מתחמקת מן השומרים הגרמנים והאוקראינים ומבריחה מזון בתיק בית הספר שאותו נשאה עבור הילד יורק שנקר (כיום יורם מירון), אז כבן שש. בהמשך העביר אלכנסדר לויצקי את יורק ממקום מחבוא אחד לאחר מחוץ לשטח הגטו. ירוסלבה הייתה מגיעה ליורק, משחקת עימו כאילו הייתה אחותו, ומביאה לו אוכל בתוך תיק בית הספר. יורק העיד שבזכותם נותר בחיים.
משגברה הסכנה העבירה אמו של יורק את בנה לבונקר שנבנה מתוך מרתף של בניין הרוס, ובו התחבאה עם עוד 24 יהודים. גם לשם הגיעו אלכנסדר לויצקי ונכדתו ירוסלבה כשהם צועדים כשני קילומטרים, אחת לשבוע, בנושאם עימם מצרכי מזון ליושבי הבונקר. כך עשו במשך עשרה חודשים עד לשחרור האזור על ידי הצבא האדום ביולי 1944.
פעולה זו דרשה מאלכסנדר ומיורסלווה צעידה ארוכה ומסוכנת. עצם רכישת כמויות מזון גדולות ונשיאתן מרחק רב ובמשך חודשים רבים טמנה בחובה סכנה עצומה לשלומם, והייתה עלולה לעורר את חשדם של סביבתם ושל הגרמנים.
נוסף על אלו קטז'ינה, אמה של ירוסלבה, אימצה גם את רישרד פיירינג בן העשר וטיפלה בו והעניקה לו מקלט עד לשחרור האזור ביולי 1944.
בני משפחת לויצקי האמיצים לא עמדו מנגד. הם חלקו את גורלם עם גורל היהודים שהצילו, והם עשו זאת מתוך רגשי חמלה עמוקה ומעולם לא ציפו לתמורה. ירוסלבה, הילדה האמיצה, נטלה חלק פעיל במעשי ההצלה, ועצם נוכחותה אפשרה לסבהּ לפעול אף הוא.
ב-1952 סיימה ירוסלבה את לימודי התיכון, ובהמשך רכשה מקצוע בתחום הרפואה ועבדה בכמה תפקידים בשירות הקהילה.
ב-21 בספטמבר 1989 הכיר יד ושם באלכסנדר לויצקי, בבתו קטרז'ינה לויצקה ובנכדתו ירוסלבה לויצקה כחסידי אומות העולם. ב-1989 הגיעה ירוסלבה לביקור בישראל בהזמנת אחד מניצוליה. ב-1995 זכתה לאזרחות ישראלית וקבעה את ביתה בחיפה.
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il