ארץ מוצא: פולין
מקום ההצלה: לבוב (כיום אוקראינה)
תאריך לידה: 19 בספטמבר, 1911
תאריך פטירה: 14 בפברואר, 2005
מקום מגורים בארץ: בת ים
מקום קבורה: חלקת חסידי אומות העולם, בית העלמין קריית שאול, תל-אביב
![חנה (רודוביץ') רייס](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Hanna Reiss.jpg?itok=rWI8_RX3)
![תמונה חדשה חנה רייס](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Hannah Rice_0.jpg?itok=P97BW-6I)
![תמונה מהטקס על קבר חנה רייס](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/ceremony at Hana.jpg?itok=Z7Z3N2P5)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
ארץ מוצא: פולין
מקום ההצלה: לבוב (כיום אוקראינה)
תאריך לידה: 19 בספטמבר, 1911
תאריך פטירה: 14 בפברואר, 2005
מקום מגורים בארץ: בת ים
מקום קבורה: חלקת חסידי אומות העולם, בית העלמין קריית שאול, תל-אביב
ביולי 1942, כשהעובדים היהודים בשדה התעופה הצבאי ליד לבוב שבפולין (כיום אוקראינה) החלו להישלח למחנה הריכוז ינובסקה, יצר עובד יהודי בשם איגנצי רדוונסקי קשר עם חברתו, הלנה ביאלץ', וסיפר לה על המצב.
הלנה הציעה לעזור לו לברוח, וכבר ביום המוחרת הצליח איגנצי לחמוק לצד הארי של העיר יחד עם עוד שישה חברים: משה רייס, שהיה חברה של חנה רודוביץ', אלי גלייך, אברהם דיקר, לייב דרוקר, שלמה קין ופייגה דיקר.
הלנה, יחד עם חברותיה חנה רודוביץ' ומריה סרבניאק, מצאו מקלט עבור שבעת היהודים בביתה של חנה שברחוב סלונצ'נה 3 באחד מפרברי העיר. שם, מתוך מניעים הומניטריים טהורים, הן דאגו לכל צורכיהם ושמרו על ביטחונם. היהודים המוסתרים שילמו רק עבור הוצאות המזון שסופק להם, והמצילות לא קיבלו מן הניצולים תמורה נוספת כלשהי. זאת ועוד, לפי עדותה של חנה רייס, היו בין המסתתרים כאלו שלא היה ברשותם כסף על מנת לשלם עבור קיומם, ולכן חנה, הלנה ומריה שילמו עבור כלכלתם.
כשהחלו השכנים לחשוד ששלוש הנשים מסתירות יהודים, וכשנדמה היה שקיים סיכון ממשי ומיידי לחשיפתם, הועברו כל שבעת היהודים המסתתרים למקום מסתור חדש בפרבר קלפרוב בצידה האחר של לבוב. שם הם נשארו עד לשחרור העיר בידי הצבא הרוסי ביולי 1944.
אחרי המלחמה נישאה מריה סרבניאק לאברהם דיקר; חנה רודוביץ' נישאה למשה רייס, והלנה ביאלץ' נישאה לאיגנצי רדוונסקי. באותה עת שלושת הזוגות וארבעת הניצולים הנוספים היגרו - חלקם לישראל וחלקם לארצות-הברית.
בשנת 1944 נישאה חנה למשה רייס בפולין ובשנת 1950 הם עלו יחדיו ארצה. לזוג רייס לא היו ילדים, וככל הידוע הייתה חנה עקרת בית. הם התגוררו יחד ברחוב אבא ברדיצ'ב 3 בבת-ים עד לפטירתו של מאיר ב- 15 במרץ 1977. בערוב ימיה התגוררה חנה בדיור מוגן בראשון לציון.
בשנת 1987 הגישו חנה רייס ומריה דיקר בקשה להכרה בהן כחסידות אומות עולם וכן לסיוע כלכלי.
בתשעה ביולי 1987 הכיר יד ושם בחנה רייס, במריה דיקר-סרבניאק ובהלנה רדוונסקי ביאלץ' כחסידות אומות העולם.
ב-14 בפברואר 2005 הלכה חנה רייס לעולמה והיא בת 93. היא הובאה למנוחות כיהודייה בחלקת חסידי אומות העולם בבית העלמין בקריית שאול.
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il