ארץ מוצא: פולין
מקום ההצלה: לבוב (כיום אוקראינה)
תאריך לידה: 26 ביולי, 1900
תאריך פטירה: 28 בינואר, 1994
מקום מגורים בארץ: קריית חיים
מקום קבורה: בית העלמין הלטיני, חיפה
![מריה דיקר](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Maria_0.jpg?itok=M98WBFTx)
![תעודת כבוד](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/cer_0.jpg?itok=nTdzDsGU)
![אבן זיכרון למריה בגן חסידי אומות העולם בחיפה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/memorial -stone.jpg?itok=JOauCSTg)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
ארץ מוצא: פולין
מקום ההצלה: לבוב (כיום אוקראינה)
תאריך לידה: 26 ביולי, 1900
תאריך פטירה: 28 בינואר, 1994
מקום מגורים בארץ: קריית חיים
מקום קבורה: בית העלמין הלטיני, חיפה
מריה סרבניאק נולדה בעיר לבוב שבפולין.
ביולי 1942, כשהעובדים היהודים בשדה התעופה הצבאי ליד לבוב החלו להישלח למחנה הריכוז ינובסקה, עובד יהודי בשם איגנצי רדוונסקי יצר קשר עם חברתו הלנה ביאלץ', וסיפר לה על המצב.
הלנה הציעה לעזור לו לברוח, וכבר ביום המוחרת הצליח איגנצי לחמוק לצד הארי של העיר יחד עם עוד שישה חברים: משה רייס, שהיה חברה של חנה רודוביץ', אלי גלייך, אברהם דיקר, לייב דרוקר, שלמה קין ופייגה דיקר.
הלנה, יחד עם חברותיה חנה רודוביץ' ומריה סרבניאק, מצאו מקלט עבור שבעת היהודים הנמלטים בביתה של חנה ברחוב סלונצ'נה 3 באחד מפרברי העיר. שם, מתוך מניעים הומניטריים טהורים, הן דאגו לכל צורכיהם ושמרו על ביטחונם. היהודים המסתתרים שילמו רק עבור הוצאות המזון שסוּפק להם, והמצילות לא קיבלו מן הניצולים תמורה נוספת כלשהי. זאת ועוד, לפי עדותה של חנה רייס, היו בין המסתתרים כאלו שלא היה ברשותם כסף כדי לשלם עבור קיומם, ולכן חנה, הלנה ומריה שילמו עבור כלכלתם.
כשהחלו השכנים לחשוד ששלוש הנשים מסתירות יהודים, וכשנדמה היה שקיים סיכון ממשי ומיידי לחשיפתם, הועברו שבעת המסתתרים למקום מסתור חדש בפרבר קלפרוב בצידה האחר של לבוב. שם הם נשארו עד לשחרור העיר בידי הצבא הרוסי ביולי 1944.
אחרי המלחמה נישאה מריה סרבניאק לאברהם דיקר, חנה רודוביץ' נישאה למשה רייס והלנה ביאלץ' נישאה לאיגנצי רדוונסקי. באותה עת שלושת הזוגות וארבעת הניצולים הנוספים היגרו - חלקם לישראל וחלקם לארצות-הברית.
מריה ובעלה אברהם דיקר התגוררו ברח' אברבנל 37 בקריית חיים. ככל הידוע, לא היו לזוג דיקר ילדים. בערוב ימיה ולאחר פטירתו של אברהם ב- 1986 התגוררה מריה בבית האבות ע"ש גרטרוד לוקנר בנהריה בין השנים 1987 ל-1994. בשנת 1987 הגישו מריה דיקר וחנה רייס בקשה להכרה בהן כחסידות אומות עולם וכן לסיוע כלכלי.
בתשעה ביולי 1987 הכיר יד ושם במריה סרבניאק-דיקר, בחנה רייס ובהלנה רדוונסקי ביאלץ' כחסידות אומות העולם.
ב-28 בינואר 1994 הלכה מריה דיקר לעולמה, בגיל 93. היא הובאה למנוחות בבית העלמין הלטיני בחיפה.
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il