ארץ מוצא : פולין
מקום ההצלה: ורשה
תאריך לידה: שמונה במאי, 1913
תאריך פטירה: אחד במאי, 2006
מקום מגורים בארץ: בת ים
מקום קבורה: בית העלמין קריית שאול, תל-אביב
![צֶלינה בר נתן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Celina bar.jpg?itok=w9IpHaVu)
![קברה של צלינה ובעלה משה](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/grave of Celina_0.jpg?itok=T8V2NBQ_)
![תעודת כבוד](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/certificate_17.jpg?itok=fCML4K0C)
![צֶלינה (קוּיאבסקה) בר נתן](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/Celina_0.jpg?itok=r89V3iTG)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
ארץ מוצא : פולין
מקום ההצלה: ורשה
תאריך לידה: שמונה במאי, 1913
תאריך פטירה: אחד במאי, 2006
מקום מגורים בארץ: בת ים
מקום קבורה: בית העלמין קריית שאול, תל-אביב
צלינה קוּיאבסקה הייתה בת 21 כשעזבה את מקום הולדתה ועברה לוורשה, שם עבדה כמלצרית והכירה את ד"ר אדם רקובר ומשפחתו. ד"ר רקובר נעצר על ידי הגסטאפו ב-18 בינואר 1940, ונרצח. אשתו אלינה ובתו אֶלזָביאטה (אֶליזָה) בת השלוש נכלאו בגטו ורשה, אך הן נותרו בקשר עם צלינה. היא שלחה להן חבילות מזון, ומשנודע לה על חומרת מצבן, ביקרה אותן בסתר ותוך סיכון עצמי רב וניסתה לשכנע את אלינה לברוח עם בתה. אולם, מאמציה עלו בתוהו.
בעשרה אפריל 1943 הוסתרה אליזה בת החמש בתוך שק והוברחה אל צלינה. אלינה עצמה ברחה למוחרת אל מחוץ לגטו. בסיועו של מכר פולני, סטפן מוראש, הושכרה דירה עבור צלינה, אלינה ואליזה בפרבר של העיר. צלינה הייתה מודעת היטב לסכנה הצפויה לחייהן, ונקטה אמצעי זהירות קפדניים על מנת להסתיר את נוכחות האם היהודייה וילדתה.
באחד הימים פשטו גרמנים על הדירה, ורק באמצעות שוחד ניצלו חייהן של אלינה ובתה אליזה. השלושה החליטו לעזוב את ורשה, ובסיועו של סטפן מוראש שכרו דירה באתר הנופש אנין שליד ורשה. לאחר זמן מה הצטרפה אליהם אחותה של אלינה פליציה גלבארד, שצלינה הביאה ממחבואה בעיירה סמוכה במסע רווי קשיים. הנמלטים חיו בסכנה מתמדת, ורק בזכות פעולותיה האמיצות והזהירות של צלינה הצליחו להישאר בחיים עד השחרור בינואר 1945.
לימים העידו הניצולות שהצלתן נעשתה על ידי צלינה מתוך ידידות אמיתית וחוסר אנוכיות. לאחר המלחמה שמרו השלוש על קשרי ידידות חמים עם צלינה.
ב-1950 נישאה צלינה לד"ר משה גרינשפאן (בהמשך עברתו את השם לבר נתן). צלינה, שקשרה את גורלה בגורל העם היהודי, התגיירה, וב-1957 עלתה לישראל עם בעלה. הם התגוררו בבת ים. צלינה הייתה עקרת בית, ובעלה משה עבד כרופא. לזוג לא נולדו צאצאים.
ב-23 בדצמבר 1987 הכיר יד ושם בצלינה בר נתן לבית קוּיבסקה כחסידת אומות העולם.
באחד במאי 2006 הלכה צלינה בר נתן לעולמה בגיל 93. היא הובאה למנוחות בבית העלמין קריית שאול.
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il