אורי אורלב נולד בשנת 1931 בוורשה בשם יורק אורלבסקי. עם פרוץ המלחמה, נשלחה משפחתו יחד עם שאר יהודי ורשה בגטו. כדי להתמודד עם מציאות החיים הקשה בגטו, המציאו לעצמם אורי ואחיו סיפורים. עם מות אמו, הבריחה דודתם סטפה את אורי ואחיו לאזור הפולני של ורשה, ולאחר מכן הם הוחבאו בכפר במרתף חשוך במשך שבועות ארוכים. בסופו של דבר, בשנת 1943, הם נשלחו למחנה ברגן בלזן. לאחר מסע ארוך הגיעו שני האחים לישראל, שם הם נשלחו לקבוץ גניגר. אורי היה לסופר שכתב ספרים רבים, ביניהם ספרי ילדים מוכרים.
הסרט משלב אנימציה וקטעים מספריו של אורי ומותאם לתלמידי כיתות ה' – ו'.
מטרות:
- התלמידים יכירו את סיפורו הייחודי של ניצול השואה אורי אורלב
- התלמידים ילמדו להבחין בין אירועים היסטוריים לבין אירועים אישיים
- התלמידים ילמדו להשתמש בכלי אורייני של מיזוג טקסטים
- התלמידים יתנסו בשימוש בציר זמן
- התלמידים ידונו בנושאים בוני חוסן
למורה: בעידן בו אנו חיים כיום, נדרשים התלמידים להתמודד עם כמויות מידע גדולות ועם מגוון מקורות מידע. מיזוג מידע הינו כלי העוזר בפיתוח מיומנות אוריינית חשובה לעיבוד מידע ממקורות שונים והצגתו באופן מושכל ובהיר.
כלי זה מסייע לטפח את יכולתם של התלמידים לפרק ולפות פיסות מידע ממקורות שונים ולמזג אותן ליצירת תוצר מידע טקסטואלי חדש, כמובן בהתאם לגילם ולרמת הבנתם. לתלמידי בית הספר היסודי מומלץ לעבוד עם מיזוג מידע בין שני מקורות בלבד, כדוגמת המערך שלפניכם.
מידע נוסף על מיזוג מידע וחשיבותו בלימוד נושא אוריינות המידע תוכלו למצוא בפורטל עובדי ההוראה של משרד החינוך
לפני הצפייה
לפני הצפייההסרט שלפניכם מאפשר שיח חינוכי ערכי ומוגן אודות השואה עם תלמידים בכיתות ה' – ו'. הוא עוקב אחר סיפור חייו של אורי בשלבים שונים של המלחמה. התיאור של תקופת החיים בגטו ובמסתור עומד בסימן הקשיים בו לצד כוחות ודרכי ההתמודדות. הסיפור מוצג באמצעות אנימציה, אשר מאפשרת, מצד אחד להציג לתלמידים מושגים מרכזיים בתולדות השואה, ומצד שני, העובדה שמדובר באנימציה, מאפשרת לדברים להיות מיוצגים לתלמידים באופן שאיננו טראומטי.
צפו עם התלמידים בסרט 'לכתוב על זה כילד' - סיפורו של הסופר ניצול השואה אורי אורלב.
לפני הצפייה בקשו מהתלמידים לשים לב למעברים בסרט בין הסיפור האישי של אורי לאירועים ההיסטוריים המוזכרים בו.
פעילות לאחר הצפייה
פעילות לאחר הצפייהבמידה ויש זמן אפשר לתרגל עם התלמידים יצירת ציר זמן אישי – התלמידים יבחרו חמישה אירועים מחייהם ויסדרו אותם על פני ציר זמן.
שאלו את התלמידים – אילו אירועים היסטוריים עלו בסרט?
הסבירו לתלמידים מהו ציר זמן וכיצד משתמשים בו
מהלך הפעילות ועבודה בקבוצות:
המורה יתלה על הלוח את ציר הזמן המודפס שעליו יעבדו במהלך השיעור. על ציר הזמן מופיעות נקודות זמן שקשורות הן לאירועים ההיסטוריים והן לסיפורו הביוגרפי של אורי אורלב. לאחר מכן הוא יחלק את הכיתה לעשר קבוצות (בכל קבוצה עד שלושה תלמידים על מנת שהעבודה והדיון יהיו אפקטיביים).
שלב ראשון – כל קבוצה תקבל:
התלמידים בכל קבוצה ימלאו את דף העבודה וישלבו בין המידע ההיסטורי למידע הביוגרפי של אורלב.
שלב שני – כל קבוצה תקבל:
- נקודה נבחרת על ציר הזמן
- כרטיסיה עם שנה
- תמונות ארכיון
כל קבוצה תקבל כרטיסייה עם שנה ספציפית וגלריית תמונות המתאימה לאותה שנה. התלמידים בכל קבוצה ימלאו את האירוע שבחרו לשנה זו ויצרפו שתי תמונות לבחירתה. את הכרטיסייה והתמונות כל קבוצה תציג במליאה ותציב על ציר הזמן הכללי, כך שבסופו של דבר יוצג ציר זמן עם אירועים ותמונות בהתאם לשנים.
הקבוצות יתלו את הנקודות על ציר הזמן המרכזי.
שאלות לדיון במליאה:
התבוננו בתוצרי הקבוצות השונות והשוו ביניהם:
- האם הם דומים? האם כולם כתבו את אותו המידע? אם כן - מדוע? אם לא - מדוע?
- מה לדעתכם האירוע המשמעותי ביותר? האם יש כזה? שימו לב אם התייחסתם לאירוע היסטורי או לחייו של אורי.
- האם הייתם מוסיפים אירועים נוספים שלמדתם עליהם מתוך הסרט?
למורה: אנו מציעים כפעילות מסכמת למערך ולתהליך הלמידה, להפוך את ציר הזמן לתערוכה כיתתית או בית ספרית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. כפעילות כיתתית, ניתן להדביק את התמונות והטקסטים על בריסטולים צבעוניים, ולסדר את הציר בצורה שהכיתה תבחר. ראו דוגמאות:
פעילות סיכום
פעילות סיכוםציר הזמן מלמד כיצד אורי ומשפחתו הושפעו מהאירועים סביבם. בתוך אירועים אלו, אורי בחר בדרך התמודדות מסוימת, שעזרה לו להשפיע על סביבתו.
להיות אדם בעל חוסן
מסרים בוני חוסן מסייעים בבניית כוחות נפש פנימיים. בעיתות משבר חשוב להעביר לתלמידים מסרים חינוכיים אשר שמים דגש על התמודדות ומאתרים תקווה ואמונה בכוחות המצויים אצל כל אחד מאיתנו.
הצפייה בסרט ופעילות זו תאפשר למורה לפתח עם התלמידים שיח בנושאים בוני חוסן כדוגמת - דמיון, חברות, משפחה, עזרה הדדית, יוזמה. המורה ידון עם התלמידים בתפקידים של אלו בסיפורו של אורי.
המורה יפזר בכיתה כרטיסיות המתארות סצנות מתוך הסרט וישאל:
- היכן לדעתכם אורי יכול היה לפעול ולהשפיע?
- כיצד הוא השפיע על מי שהיה סביבו?
- מה אנחנו יכולים ללמוד מזה?
כל תלמיד יבחר כרטיסיה בהתאם לשאלות ויסביר את בחירתו.
למורה:
1. דליה עופר, ילדים ונוער בתקופת השואה: סוגיות לדיון.
2. בעז כהן, המשפחה בעיניהם של ילדים ניצולים, בשבילי הזיכרון 5, יד ושם. קובץ סרוק