![מצלמה שלקח הנער גרישה פלט מביתו של חייל גרמני בקרבת מחנה העקורים באד רייכנהל](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/55_12.jpg?itok=IX9VnXmI)
![מצלמה שלקח הנער גרישה פלט מביתו של חייל גרמני בקרבת מחנה העקורים באד רייכנהל](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/55_12.jpg?itok=yNzvsiku)
![ניצולי שואה שסיימו קורס של ההגנה במחנה עקורים ליד מינכן. צלם: גרישה פלט](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/6387-1_0.jpg?itok=NeBt5emE)
![ניצולי שואה שסיימו קורס של ההגנה במחנה עקורים ליד מינכן. צלם: גרישה פלט](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/6387-1_0.jpg?itok=xmO0o6jj)
![האניה "לקוממיות" שעל סיפונה העפיל גרישה פלט לחופי ארץ ישראל](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/6387-2.jpg?itok=3Anh7oy4)
![האניה "לקוממיות" שעל סיפונה העפיל גרישה פלט לחופי ארץ ישראל](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/6387-2.jpg?itok=6733nBJh)
![פלוגה ב, גדוד 5 של חטיבת הראל באילת. גרישה פלט שני מימין](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/6387-3.jpg?itok=DYfTE8m7)
![פלוגה ב, גדוד 5 של חטיבת הראל באילת. גרישה פלט שני מימין](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/6387-3.jpg?itok=QqGeHx-I)
![פלוגה ב, גדוד 5 של חטיבת הראל באימונים. גרישה פלט שלישי משמאל](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/6387-4.jpg?itok=gtnULuoW)
![פלוגה ב, גדוד 5 של חטיבת הראל באימונים. גרישה פלט שלישי משמאל](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/6387-4.jpg?itok=W26nMaG5)
![גרישה פלט משמאל, עם המאג, באימוני חטיבת הראל](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/6387-5.jpg?itok=6l6zFgo7)
![גרישה פלט משמאל, עם המאג, באימוני חטיבת הראל](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/6387-5.jpg?itok=RL8ukX0j)
![חיילי חטיבת הראל באימון. צילם גרישה פלט](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/main_image/public/6387-6.jpg?itok=x7Et920A)
![חיילי חטיבת הראל באימון. צילם גרישה פלט](https://www.yadvashem.org/sites/default/files/styles/thumbnail/public/6387-6.jpg?itok=x6uza9U4)
יום א' - ה': 17:00-9:00
יום ו' וערבי חג: 14:00-9:00
יד ושם סגור בשבתות ובחגי ישראל
הכניסה למוזיאון לתולדות השואה תתאפשר רק לילדים מעל גיל 10. אין כניסה לתינוקות בעגלה או במנשא.
גרישה פלט, מכפר ליד ביאליסטוק, היה בן 8 כאשר פרצה המלחמה. להוריו חיים ולאה היו שלושה ילדים נוספים: איסר, אליהו ואסתר. במהלך מנוסת האוכלוסייה מזרחה איבד גרישה הילד את משפחתו והתחיל לנדוד לבדו ברחבי ברית המועצות כשהוא חי מהיד אל הפה.
בעת נדודיו נתקל הילד ביחידה של הצבא האדום והחיילים אימצו אותו כקמע.
גרישה עבר עם יחידת הצבא האדום את הקרבות לשחרור פולין וגרמניה והגיע עם היחידה לברלין. לאחר זמן בברלין נמסר גרישה לידי חיילי הבריגדה היהודית והועבר למחנות עקורים שם התגייס לגח"ל והחל להשתתף באימונים צבאיים שיועדו להכשיר את הניצולים הצעירים לקרבות בארץ ישראל. לנערים במחנה העקורים נאמר בברור שזכותם להיכנס לבתי הגרמנים השכנים ולקחת רכוש כאוות נפשם. גרישה בחר להיכנס לבית שדייריו לא נטשו ולא ברחו בהנחה ששם ימצא רכוש מעניין ומשם לקח את המצלמה ששימשה אותו בהמשך חייו. עם המצלמה צילם ותיעד את חייו לאחר המלחמה, במחנה העקורים ובקרבות מלחמת העצמאות בישראל.
גרישה ניסה לעלות לארץ בספינת המעפילים "לקוממיות", אך גורש עם שאר המעפילים לקפריסין. לאחר הכרזת העצמאות עלה גרישה לישראל והתגייס לחטיבת הראל. הוא לחם בקרבות ירושלים ובקרבות הנגב והשתתף בשחרור אילת. במבצע סיני נפצע ליד תעלת סואץ. המצלמה ליוותה אותו בתחנות רבות בחייו.
אוסף החפצים, מוזיאון יד ושם
תרומת גרישה פלט, חולון
אנו מודים לך על הרשמתך לקבלת מידע מיד ושם.
מעת לעת נעדכן אותך אודות אירועים קרובים, פרסומים ופרויקטים חדשים.
החדשות הטובות הן שאתר עבר לאחרונה שידרוג משמעותי
החדשות הפחות טובות הן שבעקבות השדרוג אנחנו מעבירים אותך לדף חדש שאנו מקווים שתמצאו בו שימוש
שאלות, הבהרות ובעיות אנא פנו ל- webmaster@yadvashem.org.il