• Menu

  • Shop

  • Languages

  • Accessibility
Visiting Info
Opening Hours:

Sunday to Thursday: ‬09:00-17:00

Fridays and Holiday eves: ‬09:00-14:00

Yad Vashem is closed on Saturdays and all Jewish Holidays.

Entrance to the Holocaust History Museum is not permitted for children under the age of 10. Babies in strollers or carriers will not be permitted to enter.

Drive to Yad Vashem:
For more Visiting Information click here

Praca z Bajką Dzieci z Getta Łódzkiego

  1. Archiwum getta działało od 17-go listopada 1940 r. Jego dyrektorem był adwokat Henryk Naftalin, który wspierał gromadzenie dokumentów i wszelkich możliwych źródeł wiadomości o gettcie. Od stycznia 1941 r. do lipca 1944 r. w archiwum prowadzono kronikę wydarzeń w getcie. Wśród jej autorów byli miejscowi intelektualiści oraz Żydzi deportowani do getta z Niemiec jesienią 1941 r. Na przełomie 1943 i 1944 roku część kronikarzy zaangażowała się w tworzenie encyklopedii i leksykonu wybitnych mieszkańców getta. Większość dokumentacji archiwum, w tym kronika, przetrwała wojnę i stanowi ważne źródło wiadomości o życiu w gettcie łódzkim. 
  2. Henryk Ross (1910-1991) był zatrudniony jako fotograf w Wydziale Statystycznym getta aż do jego likwidacji. Zdołał ukryć swoje fotografie w beczkach na terenie getta i odnalazł je po wojnie. Część zdjęć uległa zniszczeniu przez wilgoć, ale większość udało się ocallić. Ross przywiózł ze sobą te zdjęcia do Izraela. Na początku lat 60 XX wieku Ross był świadkiem na procesie Adolfa Eichmanna.
    Mendel Grosman (1917-1945) – fotograf w gettcie łódzkim. Uwiecznił dzieje getta w 10.000 fotografii. Jako pracownik Wydziału Statystycznego miał oficjalne zezwolenie na posiadanie aparatu fotograficznego. Po likwidacji getta został przeniesiony do obozu pracy Koenigs Westerhausen w głębi III Rzeszy, gdzie nadal potajemnie robił zdjęcia. Podczas ewakuacji obozu wobec nadchodzącej Armii Czerwonej został wysłany w tzw. marszu śmierci z innymi więźniami. Podczas marszu zmarł z wycieńczenia z aparatem fotograficznym ukrytym na piersiach. Po wojnie odnaleziono negatywy jego zdjęć i przewieziono je do Palestyny, jednak zostały zagubione podczas działań wojennych. Część zdjęć, która ocalała, została zebrana w albumie 'Fotograf Chodził po Gettcie'. 
  3. Józef Kowner (1895-1967) urodził się w Kijowie. Był dzieckiem kiedy wraz z rodziną przeprowadził się do Łodzi. Studiował w Akademii Sztuki w Sankt-Petersburgu oraz w Dusseldorfie, Kassel i Paryżu. Jego dzieła pokazywano na wystawach w głównych miastach Polski. Był także redaktorem czasopisma 'Forma'. Deportowany do getta pracował w zakładzie tkania dywanów jako projektant wzorów. Jego obrazy były wystawiane w gettcie, a w jego mieszkaniu odbywały się koncerty. W zamian za żywność malował dla najbogatszych mieszkańców getta. W 1944 r. został wysiedlony do Auschwitz-Birkenau, a następnie do obozu Debling w Niemczech. Po wyzwoleniu, ranny i chory dostał się do Szwecji. Zamieszkał w mieście Kalmer, gdzie kontynuował twórczość artystyczną. 
  4. Jan Marcin Szancer (1902-1973). Wybitny polski ilustrator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz szkół we Francji i we Włoszech. Zilustrował ponad 150 książek.