“Ik zal hen ook in Mijn huis en binnen Mijn muren een plaats en een naam geven, beter dan der zonen en dan der dochteren; een eeuwigen naam zal Ik een ieder van hen geven, die niet uitgeroeid zal worden.”
(Jesaja, 56:5)
Yad Vashem werd in 1953 als een centrum voor documentatie, onderzoek, onderwijs en als herinnering aan de Holocaust opgericht. Het herdenkingsinstituut/monument bevindt zich op de berg Har Hazikkaron in West-Jeruzalem. Het uitgestrekte berglandschap is de thuisbasis van museum (Historisch Museum en Kunst Museum), tentoonstellingen, monumenten, archief, bibliotheken en onderzoeks- en onderwijscentra.
Yad Vashem bezit en beheert een archief over de Holocaust dat zijn weerga niet kent in de wereld.Via de gedigitaliseerde databank van de “Hal van de Namen” kan men online informatie vinden over het lot van de vele slachtoffers van de Holocaust (in het Hebreeuws Shoah genoemd). Elk jaar bezoeken tienduizenden docenten en studenten, uit Israël en het buitenland, de “International School of Holocaust Studies” in Yad Vashem. Het wereldberoemde “International Institute of Holocaust Research” organiseert internationale conferenties en initieert onderzoeksprojecten. Het eren van de “Rechtvaardigen onder de Volkeren” is tevens een belangrijke taak van Yad Vashem.