• Menu

  • Shop

  • Languages

  • Accessibility
Visiting Info
Opening Hours:

Sunday to Thursday: ‬09:00-17:00

Fridays and Holiday eves: ‬09:00-14:00

Yad Vashem is closed on Saturdays and all Jewish Holidays.

Entrance to the Holocaust History Museum is not permitted for children under the age of 10. Babies in strollers or carriers will not be permitted to enter.

Drive to Yad Vashem:
For more Visiting Information click here

Żydowski opór podczas Holokaustu

Często zadawane w kontekście historii Holokaustu pytanie brzmi: dlaczego Żydzi się nie buntowali? A jednak, prześladowani Żydzi i Żydówki stawiały opór. W tym filmie, zrealizowanym w ramach programu Echoes and Reflections (http://echoesandreflections.org/), omawiane są różne formy oporu cywilnego i militarnego podejmowane w okresie Holokaustu. Ich historia pokazuje, że nawet w najtrudniejszych warunkach ucisku ludzie znajdują siłę moralną i fizyczną do przeciwstawiania się prześladowaniom i podejmują próby wzajemnej pomocy.

Film jest polecany jako materiał towarzyszący edukacji o Holokauście w szkołach ponadpodstawowych.

W okupowanej przez hitlerowców Warszawie historyk Emanuel Ringelblum, kierujący Żydowskim Towarzystwem Samopomocy, poprosił dziennikarkę i pisarkę Rachelę Auerbach o zorganizowanie kuchni ludowej. Została ona także członkinią tajnego Archiwum Oneg Szabat („Radość Szabatu”). Łącząc funkcje kierowniczki Kuchni i archiwistki getta, Auerbach dokumentowała głód mieszkańców getta i ich walkę o przetrwanie. Dla niej samej pisanie stało się formą oporu wobec nieludzkich warunków getta i strategią przeżycia. Auerbach była jedną z trzech osób należących do Archiwum, które przeżyły wojnę. Poświęciła swoje życie dokumentacji i badaniu Holokaustu.