









Sunday to Thursday: 09:00-17:00
Fridays and Holiday eves: 09:00-14:00
Yad Vashem is closed on Saturdays and all Jewish Holidays.
Entrance to the Holocaust History Museum is not permitted for children under the age of 10. Babies in strollers or carriers will not be permitted to enter.
„Emlékezz örökkön örökké mindarra, amit Amalék tett veled: mindenre emlékezz, életed végéig ne felejtsd el, s ismételd el újra s újra, add át a következő generációknak azt, hogy a németek meggyilkoltak, s lemészároltak bennünket.....”
(Elhanan Elkesz, a kovnói Zsidó Tanács vezetőjének tanuvallomásából)
A Yad Vashemben azoknak a zsidó áldozatoknak próbáljuk megőrizni a nevét s emlékét a „Nevek Csarnokában”, akiket nyomtalanul irtottak ki a Holokauszt alatt.
Mindezt az izraeli törvénykönyv 132. sz., 1953 augusztus 28, (5713. Elul hónap 17.)
A Holokauszt és a Hősiesség Emlékhatósága törvénycikke határozza meg, miszerint: „Yad Vashem feladata összegyűjteni és egörökíteni hazánkban a zsidó nép mindazon fiainak a nevét, akik mártírhalált haltak, akik a náci ellenség és cinkostársaik ellen ellázadtak, harcoltak, elestek. Emlékművet kell állítani a megsemmisült zsidó hitközségeknek, szervezeteknek, intézményeknek.”
1. Mi az Emléklap küldetése és célja?
Az Emléklapok összegyűjtik és megörökítik a Holokauszt áldozatainak a nevét. Ezek az Emléklapok, amelyeket az ldozatok életben maradt hozzátartozóik töltöttek ki és adták át Yad Vashemnek, egyben biográfiai adatokat is artalmaznak a meggyilkoltakról.
2. Mennyi időt vett igénybe az Emléklapok összegyűjtése?
A neveket 1955–ben kezdték el összegyűjteni, Izraelben és szerte a világban. Ebben a gyűjtőakcióban zsidó szervezetek, hitközségek és önkéntesek vettek részt. Évente körülbelül 3o.ooo újabb Emléklappal gyarapodik a gyűjtemény. 1955 óta több, mint 2 millió nevet sikerült összegyüjteni.
3. Mi történik az Emléklapokkal Yad Vashemben?
Az Emléklapokat a „Nevek Csarnokában” őrzik meg, miután index- szerűen bevitték az adatokat a számítógéprendszerbe.
4. Hány név található meg ma Yad Vashem adatbankjában?
Az utóbbi években Yad Vashem széleskörű változásokon ment keresztül, minek következtében úgy az Emléklapok, mint különböző más listák is, bekerültek a számitógéprendszerbe. A 2 millió név mellett, amelyek az Emléklapokon szerepelnek, különböző forrásokból még 1 millió név áll rendelkezésünkre, melynek java szintén számitógépbe van iktatva. Yad Vashem Archívumában van még legalább 11,ooo további lista (deportáltak listái, a táborokban elpusztultak listái, az elkobzott értékek listái) összesen még milliók nevét regisztrálták így. Yad Vashem célja végül is az, hogy a Holokauszt áldozatainak emlékét megörökítő központ legyen a zsidó nép számára.
5. Hogyan lehet elérni a Yad Vashemben őrzött adatbankot?
A „Nevek Csarnokában” minden látogató rendelkezésére állunk, s aki nem tud ide személyesen eljutni, az e-mail-en keresztül is kapcsolatba léphet velünk.
6. Miért nincs 6 millió Emléklap?
A legtöbb túlélő hosszú évekig nehezen tudott szembenézni a Holokauszt alatt átéltekkel, szörnyű emlékeikkel. Még arra sem tudták elszánni magukat, hogy kitöltsék az Emléklapokat, s papírra vessék kegyetlenül meggyilkolt családtagjaik adatait. Sokan még hosszú évek múltán is abban reménykedtek, hogy az eltűntek visszatérnek egyszer. A második és harmadik generáció tagjai nem mindig voltak tudatában a megörökítés fontosságának, főleg olyan családtagoknak, akiket nem is ismertek. Miután családok ezreit irtottak ki úgy, hogy még hírmondó sem maradt belőlük, nem maradt még olyan se, aki megörökíthette volna a nevüket. Talán ma van az utolsó történelmi alkalom, amikor még megörökíthetjük az elpusztítottak nevét a következő generációk számára, s ezáltal biztosíthatjuk, hogy emlékük nem merül feledésbe.
Majdnem 6o év múltán valóban nehéz pontosan emlékezni mindazokra az áldozatokra, akiket azért irtottak ki oly szisztematikusan, mert éppenséggel zsidóknak születtek. A tömegsírokra írt számok, vagy a holttestek hegyeivel teli képek nem tudják kellően kifejezni azt, ami szavakkal is nehezen mondható el.
A halállal, s főleg a tömeggyilkossággal az emberi természet, az életösztön nem tud azonosulni, sőt, inkább elhárítja magától a borzalmas látványt. Ha valóban meg akarjuk örökíteni a legyilkoltak emlékét, s tanulni is szeretnénk ezáltal valamit az emberről, nem elég általánosságban 6 millióról beszélni és nem tanácsos a hullák halmazaival sokkolni a tanulókat, vagy az érdeklődőket.
A Yad Vashem-i Holokauszttanulmányok Nemzetközi Iskolájában kialakult tapasztalat alapján az a pedagógiai felfogás vezeti munkánkat, amely az egyént állítja a tanulmányi, vagy elemzési folyamat központjába. Hatmillió ember sorsa felfoghatatlan. Egy ember történetével könnyebben lehet azonosulni.
Az Emléklapok ebből kifolyólag jó alkalmat nyújtanak a fiatal tanulók szembesítésére a Holokauszt témájával, mivel minden lap egy személyt örökít meg.
Személyes adataiból megtudható, hol és mikor élt, ha fényképe is mellékelt, akkor nevén kívül arcvonásaival is megismerkedhetünk, megtudhatjuk mi volt a foglalkozása, hol lakott, kik voltak a szülei, s végül is mi volt a sorsa a Vészkorszak alatt. Az így megszemélyesített áldozat, aki egyben történelmi dokumentációként is szerepel, máris felkelti a tanuló érdeklődéset a további elemzés iránt.
Nem kevésbé fontos az, hogy ezúttal azt az emberi arcát ismerhetjük meg, amely életében volt az övé, s nem csak az üldözött, emberi mivoltából kivetkőztetett, csontvázzá fogyott áldozatét.
Az Emléklapokból nem csak az áldozatról lehet tanulni, hanem több olyan kérdést lehet felvetni, amelyek a Holokauszt méreteit, jellegzeteségeit elemzi, sőt a Holokausztot követő generációkra is kihat.
Thank you for registering to receive information from Yad Vashem.
You will receive periodic updates regarding recent events, publications and new initiatives.
"The work of Yad Vashem is critical and necessary to remind the world of the consequences of hate"
Paul Daly
#GivingTuesday
Donate to Educate Against Hate
Worldwide antisemitism is on the rise.
At Yad Vashem, we strive to make the world a better place by combating antisemitism through teacher training, international lectures and workshops and online courses.
We need you to partner with us in this vital mission to #EducateAgainstHate
The good news:
The Yad Vashem website had recently undergone a major upgrade!
The less good news:
The page you are looking for has apparently been moved.
We are therefore redirecting you to what we hope will be a useful landing page.
For any questions/clarifications/problems, please contact: webmaster@yadvashem.org.il
Press the X button to continue