A történet történelmi háttere
Ez a kis könyv Hana Gofrit tanuvallomása alapján készült az elemi iskolás tanulók számára. Hana Lengyelországban született, ahol 1939-ig a Második Világháború kitöréséig, élte vidám gyermekkorát. Biala Rawska kis városában békésen éltek együtt zsidó és legyel keresztény családok. Hana nagy szeretettel emlékezik vissza erre a szép korszakra, mikor gondtalanul játszadozott a helyi lengyel gyerekekkel, s mikor szülei büszkélkedtek Hanalével aki folyékonyan szavalta a lengyel verseket. A németek bevonulásával Hanale életei is gyökerestől megváltozott: Zsidó családtagjait, a többi zsidó lakossal együtt gettóba zárták, az iskolából kitiltották, szüleivel bujdosni kényszerült, apját elvesztette, s a sok megpróbáltatás után végül is édesanyjával együtt megérte a felszabadulást. Hana ma Tel Avivban él fiával és unokáival együtt.
Pedagogiai feldolgozás
Pedagógia Koncepció
Ezt a történetet a fiatal korosztály számára lett dolgoztukfel, abból a pedagógia felfogásból kiindulva, miszerint, ebben a korban is lehet beszélni a Holokausztról, de nem a borzalmakat hangsúlyozva, hanem azokat a mozzanatokat bemutatva egy bizonyos személy történetében, melyek az életharcot mutatjákbe. Egyrészről a zsidó áldozat, másrészről a nem zsidó mentő emberi mivoltának megőrzésérét való küzdelmet tükrözi vissza. Az is fontos tényező, hogy a Holokauszttal először szembesülve, egy olyan történettel ismerkedjenek meg a ésmerkedjenek gyerekek, melyben a történet központjában álló elbeszélő, végülis megmenekült a haláltól. A tanuvallomás oly módon van feldolgozva, miszerint a történelmi adatokat minimálisan adagolja, és a személyes élményeketa gyermek szemszögeből világitja meg. Periodikus szempontból nem csak az 1933-1945 közötti időszakról beszélünk, hanemvégigkisérjük az áldozat történetét, a Holokauszt előtti időszaktól egészen a felszabadulás utáni új élet felépitéséig. Ennek keretében felvethetők olyan témák, vagy kérdések, mint a megaláztatás és kirekesztés hatása, a bujkálás és a menekülés lehetőségei, formái, veszélyei, mgmentők és mgmentettek nehézségei, a család szétomlása avagy összetartása. A könyv segitségével Hana Gofrit tanuvallomása interdiszciplináris módon mutatható be, melynek keretében amit a szöveg leir, azt a rajzok érzelmileg is kifejezik megközelitenek.
Didaktika
Tapaszatalatunk szerint e könyvet a gyerekekkel együtt ajánlatos feldolgozni, mielőtt önálló olvasmányként tüntetnénk fel.
A tanitványok zsenge koránál fogva nagyon fontos a tanár kisérő s odafigyelő szerepe, miután a történetnek erős érzelmi hatásai lehetnek.
A történet a következő belső témákra van felbontva:
Boldog Gyermekkor, Amikor kitört a háború, A gettóban, A zsinagógában, Az iskolában, Kiűzve, Hová meneküljünk, Láthatatlanok, Lázadás,Hajszál hiján múlt, A Háború végén, Újra zsidók között, Útban Izrael felé.
A történetet fejezetenként, fokozatosan, és nem egyszerre mutatjuk be.
Egyes fejezeteket külön-külön is fel lehet dolgozni a tanitványokkal együtt.
Úgy a történelmi adatokat, mint az érzelmi kérdéseket, élményeket, mérsékelten, a tanitványok kora, felfogó és befogadó-képességükhöz idomitjuk.
A történetet Hana Gofritnak azzal a képével kezdjük, ahol a fiával és unokáival látható. Ez által a tanitvány egy pozitiv és megnyugtató kép alapján kezd megismerkedni a traumatikus témával, hiszen a történet hőse Hana, életben maradt. Ez után minden egyes fejezetet külön kezelünk.